تبلیغات
مقالات زیبا - گیاهان دارویی
پنجشنبه 19 فروردین 1389

گیاهان دارویی

   نوشته شده توسط: ebi abadani    

پرسیاوشان: پرسیاوش گیاه زیبائی است كه بر روی دیوارهای قدیمی و كهنه و صخره های كوه و داخل چاهها می روید. برگهای پرسیاوشان كوچك و میخی شكل است و از گیاهانی است كه دارای لعاب موسیلاژ است و عطر ضعیف و طعمی گس دارد اخیرا كه در آزمایشگاه آنرا تجزیه كرده اند معلوم شده است دارای موسیلاژ و قند و تانن و آسید گالیك و یك ماده ی تلخ به نام كاپیلارین و كمی اسانس است.

برگهای پرسیاوش را در طب برای معالجه ی امراض عفونت های نزله ای مثانه و ریه مصرف می كنند. مقدار آن در موارد بالا ده تا پانزده گرم برگ پرسیاوشان در یك لیتر آبجوش است كه یك ساعت آنرا دم می كنند از پرسیاوشان شربت غلیظی برای سینه تهیه می كنند كه برای تهیه آن این مواد لازم است: برگ سیاوشان صد و هشتاد گرم / آب جوش یك لیترو نیم/ شكر دو كیلو . برای تهیه آن ابتدا باید دو قسمت برگ پرسیاوشان یعنی صدو بیست گرم در یك لیتر و نیم آبجوش دم كردو شكر را به آن اضافه نمود و روی آتش گذاشت تا بجوشد و به قوم بیاید بعد بقیه ی پرسیاوشان را در آن ریخته و از روی آتش برداشت و روی زمین گذاشت تا دم بكشد و سپس آنرا صاف كردو در بطری ریخت. پرسیاوشان را به عربی كزبره البئر و شعر الارض و شعر الجن و جعده القنا می گویند.

استوخدوس : استوخدوس یكی از داروهای تقویت كننده ی مهم سلسله اعصاب بوده  برای رفع انقباض و تشنج بسیار مفید است و همچنین ابوعلی سینا نوشته است: عصاره ی استوخدوس بهترین داروی ضد درد بوده و تمام آلام را از بین می برد. گلودرد: مقدار ده تا پنجاه گرم برگ خشك استوخدوس را در یك لیتر آبجوش بریزید و بگذارید مدت دوازه دقیقه بجوشد و بعد از صافی بگذرانید و قدری عسل به آن مخلوط كنید و روزی 4 فنجان به فاصله غذا از آن میل نمائید به طور كلی برای كلیه دردهای ناجیه دستگاه تنفس مفید است. آسم: به طریق فوق تهیه شود ولی مقدار آ، ده گرم در یك لیتر آب باشد موقع حملات آسم روزی چند فنجان بنوشید برطرف می شود. درد روده : به طرق فوق تهیه شود موقع درد یك فنجان از آن بنوشید درد از بین میرود. سیاه سرفه : به طریق فوق تهیه شود بهترین وسیله برای رفع سرفه و تنگ نفس این بیماری است. نقرس: مقدار صد گرم گل استوخدوس خشك را در یك لیتر روغن زیتون بریزید و بگذارید این محلول قریب 8 روز در آفتاب بماند و بعدا به محل درد بمالید تا درد برطرف شود. گریپ: به طریقی كه در گلو درد ولی ده گرم در یك لیتر تهیه شود روزی دو فنجان از این مطبوخ بنوشید در فاصله غذا كه برای رفع عصبانیت و دردهای مختلف اعصاب بسیار مفید است و خواب آور هم می باشد. ترشح ساده و سفید در مهبل زنان: مقدار 15 گرم گل استوخدس خشك را در یك لیتر آب جوش بریزید و بگذارید بیست دقیقه بجوشد و پس از سرد شدن روزی دو مرتبه مجرا را بوسیله پوار بشوئید . اوره : تهیه مانند آنژین از این مطبوخ به همان مقدار اگر بنوشید بسیار مدر است و زیادی اوره را دفع می كند. سرگیجه: مانند آنژین و به همان مقدار برای رفع سردرد و سرگیجه بسیار مفید است.

نیلوفر
                                                      ---- نیلوفر ----

 

   اعضای مختلف نیلوفر دارای اثر مسهل و صفرا بر است و این خاصیت بیشتر پس
 از مصرف برگ و دانه و مخصوصا ریشه آنها ظاهر می گردد.

 از برگ آن در سابق به عنوان التیام دهنده استفاده می شده است.

 عصاره برگ آن اثر ضد خونریزی دارد.

 دم كرده 6 تا 12 گرم برگ تازه و له شده در یك فنجان آب جوش و افزودن هموزن
 برگ, دانه گشنیز جهت مطبوع كردن آن به عنوان ملین و صفرا بر موثراست.

روناس ---- روناس ---- ریشه روناس اثر مدر صفرا بر و به طور خفیف مقوی و ملین دارد. از آن می توان در حبس البول و عدم دفع ادرار و ورم و احتقان كلیه و وجود صفرا در خون و رفع یبوستهای سخت با گرفتن نتیجه بالا استفاده به عمل می آید. در موارد بسیاری از جوشانده ریشه گیاه توانسته اند حالت اسهالی و درد را در سل روده تسكین دهند. برای ریشه گیاه اثر اشتها آور و قاعده آور آورده شده است. ریشه روناس اوره خون را كاهش می دهد و سنگ كلیه خصوصا از نوع فسفات را دفع می كند ولی در سنگهای اكسالیك و اورات بی اثراست.

بید گیاه
                                                 ---- بید گیاه ----

 

   بید گیاه اثر مدر و معرق و تصفیه كننده خون و نرم كننده دارد.

 مصرف بید گیاه در تمام مواردی كه به حالات التهابی در دستگاه هضم و مجاری
 ادرار وجود دارد و همچنین در قولنج های كبدی و زردی و طحال توصیه شده است.
 
 عصاره ریشه بید گیاه جهت درمان بیماری قند مفید تشخیص داده شده است.

 برگها و ساقه های جوان بید گیاه اثر قاطع در رفع زردی و سنگهای صفراوی و
 همچنین بیماریهای سیستم لنفاتیك دارد.

 بید گیاه از داروهای مدر بسیار مفید است و در درمان نقرس و رماتیسم تشخیص
 داده شده است.

ارهنگ ---- بارهنگ ---- ریشه و برگ و دانه بارهنگ اثر قابض و نرم كننده دارد و از آنها به عنوان تصفیه كننده خون و آرام كننده و دستگاه هضم و رفع ناراحتی های آسم مرطوب ورم مخاط دهان و درد دندان استفاده می گردد. پزشكان قدیم فراورده های بارهنگ را در رفع خونریزیهای ریوی و وجود خون در اخلاط و بیماریهای كبری و زردی و برگرداندن غذا كه با احساس سوزش در لوله مری همراه است با اثر قاطع ذكر كرده اند. جوشانده دانه بارهنگ در رفع بیماریهای التهابی كلیه و مثانه و بخصوص وجود خون در ادرار موثر تشخیص داده شده است . اگر برگ تاره بارهنگ به مدت چند ساعت در آب جوشیده قرار گیرد و سپس قطعات آن روی زخمهای باز گذارده شود زخمها را از آلودگی باز می دارد و سپس سرعت التیام و بهبود آن را افزایش می دهد. جوشاند بارهنگ به صورت غرغره روی مخاط دهان اثر مفید دارد. جوشانده بارهنگ ورم حلق و گلو را از بین می برد. جوشانده بارهنگ در رعف جوشهای صورت و جوش ناحیه بینی و زنخدان و گونه ها توصیه می شود و اثر خنثی كننده روی سم حشرات دارد .

بادرنجوبه
                                         ---- بادرنجوبه ----

 

    بادرنجوبه نیرو دهنده و ضد تشنج است به علاوه مقوی معده و بادشكن و تسهیل
   كننده عمل هضم و معرق است.

 اسانس بادرنجوبه دارای خاصیت ضد تشنج و آرام كننده با اثر قاطع است مشروط
 بر آنكه به مقادیر كم و درمانی مصرف شود .

 از بادرنجوبه در رفع دل پیچه های ناشی از نفخ و درد معده با منشا عصبی و
 احساس چنگ زدگی معده و اختلالات هضمی و تپش قلب و سردردهای یكطرفه و سر گیجه
 عصبانیت ها و بیخوابی و ضعف قلب و احساس صداهای مبهم در گوش و خستگی روحی
 هیستری و مالیخولیا و استفراغ های دوره بارداری و كم خونی دختران جوان
 برخی حالت های آسم و بیماریهای مختلف دستگاه تنفسی و دردهای عصبی دندان
 سر درد و گوش درد مصرف می شود.

 گرد سرشاخه های گیاه و یا لوسیون حاصل از دم كرده آن اگر روی زخمها و
 جراحات اثر داده شود درد را تسكین می دهد .

 برگ تازه آن برای رفع سوزش و درد روی محل گزیدگی زنبور اثر داده می شود.

بابا آدم ---- بابا آدم ---- ریشه بابا آدم دارای اثر تصفیه كننده خون و زیاد كننده ترشحات صفرا مدر و معرق است و مصرف آن از قدیم الایام برای رفع نقرس و رماتیسم و رفع عوارض سیفیلیس و امراض جلدی مختلف بین مردم معمول بوده است. ریشه بابا آدم به علت اثر مدر و دفع كننده اسید اوریك و تصفیه كننده خون كه دارد در رفع خیز عمومی بدن و نقرس و سنگ كلیه و رفع جوشهای صورت و دانه های غرور و بیماریهای پوستی مختلف و سرخك و به طور كلی تمام تبها و رماتیسم و قولنج های كبدی اثر مفید دارد. ریشه بابا آدم اثر پایین آورنده قند خون دارد و در درمان دیابت می تواند مورد استفاده قرار گیرد. با به كار بردن ریشه بابا آدم در معالجه زخمهای مزمن و السر زانو و سوختگی ها و التهاب مخاط دهان و گلو و اختلالات ناشی از جذب تركیبات جیوه و اسكوربوت نتایج نیكو ظاهر می كند. اگر له شده ریشه تازه بابا آدم و یا جوشانده غلیظ آن بر روی پوست بدن اثر داده شود كورك و اگزما های خشك را بهبود می بخشد به علاوه جوشهای صورت و دانه های فرور و واریس زانو را شفا می بخشد. مالیدن جوشانده غلیظ ریشه بابا آدم باعث تقویت پوست سر و جلوگیری از ریزش مو می گردد. ضماد برگهای بابا آدم موجب تسكین درد و ورم حاد مفصل می شود. به كار بردن برگهای له شده بابا آدم را در موارد گزش مار توصیه نموده اند. برگهای قاعده و ساقه و ریشه بابا آدم در تقویت عصب چشایی و درمان ضعف اعصاب موثر است.

اوكالیپتوس
                                             ---- اوكالیپتوس ----

 

     برگ اكالیپتوس كه تنها قسمت مورد استفاده گیاه از نظر درمانی است
    اثر قابض و تب بر و ضد عفونی كننده دارد.از نظر قابض بودن هیچ
    وقت در مصارف داخلی مورد قرار نمی گیرد و معمولا به صورت ضد عفونی
    كننده است كه از آن در استعمال خارج استفاده می شود.

    اوكالیپتوس در برونشیتهای ساده كه با خروج اخلاط همراه است نتیجه
    مطلوب دارد.

    مصرف اوكالیپتوس در تبها به طور محسوسی موجب پیدایش بهبودی در
    بیمار می شود ولی اثر آن از این نظر به پایه گنه گنه نمی رسد.

    از او كالیپتوس به عنوان معرق در بیماری های جلدی مزمن و بند آوردن
    خون در خونریزیها و نیرو دهنده اعصاب در موارد سرگیجه و همچنین
    ضد تشنج و رفع اسهالهای مقاوم استفاده به عمل می آید.

    اوكالیپتوس اثر كم كننده مقدار قند را در ادرار دارد.

    جویدن برگ اوكالیپتوس در رفع درد لثه و جوشانده آن به علت دارا
    بودن تانن فراوان به صورت لوسیون و پانسمان در بهبود زخمها و
    شستشوی حفره های چركین بدن مانند شستشوی حفره گوش در موارد چركین
    شدن اثر مفید دارد.

    مصرف بی رویه اسانس اوكالیپتوس باعث ایجاد ورم معده و روده سردرد
    تشنجات و ورم كلیه و پیدایش خون در ادرار و پائین آمدن فشار خون
    و درجه دمای بدن می گردد.

افسنتین ----

 افسنتین ---- افسنتین دارای اثر مقوی قلب و تب بر و مدر و ضد عفونی كننده است. افسنتین از مقوی های مهم دستگاه هضم به شمار می آید زیرا با مصرف آن اشتها زیاد می شود و انقباضات الیاف ماهیچه های معده و روده تقویت می یابد و یبوست ناشی از ضعف عمل دستگاه هضم نیز برطرف می شود. از افسنتین نتایج خوبی در رفع اسهالهای مزمن و نفخ تبها گرفته شده است. افسنتین سرعت جریان خون را زیاد می كند و ادرار را زیاد می كند از این رو برای رفع آب آوردن انساج می تواند مورد استفاده قرار گیرد. پزشكان قدیم برای افسنتین خاصیت ضد كرم با اثر مقوی قائل بودند. افسنتین دارای اثر ضد كرم است و در رفع اسكاریس و كرمك اثر قطعی دارد ولی بر روی كرم كدو اثری ندارد.

 


cheapest online pharmacy
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 05:23 ق.ظ
top erectile pills http://viagralim.us top erectile pills !
You really make it appear really easy along with your presentation but I to find this topic to be really one thing which I feel I'd by no means understand. It sort of feels too complex and very vast for me. I'm taking a look forward in your next put up, I'll try to get the grasp of it!
Jacinto
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:51 ب.ظ
Howdy would you mind sharing which blog platform you're
using? I'm looking to start my own blog in the near future but
I'm having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm
looking for something unique. P.S My apologies for being
off-topic but I had to ask!
anonymous std testing
یکشنبه 4 تیر 1396 11:59 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی
مناسب در آیا واقعا نشستن درست با من
پس از برخی از زمان. جایی در سراسر
جملات شما در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در
حالی که. من هنوز مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک ممکن است را سادگی به کمک
پر همه کسانی شکاف. اگر شما در واقع که می توانید
انجام من خواهد قطعا تا پایان در گم.
Domenic
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 01:35 ق.ظ
This excellent website really has all of the info I needed concerning this subject and didn't know who to ask.
Candida
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:37 ب.ظ
Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
you using for this website? I'm getting tired of Wordpress because I've had issues
with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 12:18 ب.ظ
Incredible points. Solid arguments. Keep up the good work.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 10:36 ب.ظ
Great website you have here but I was wondering if
you knew of any discussion boards that cover the same topics
talked about in this article? I'd really like to be a part of online community where I can get opinions from other
knowledgeable individuals that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know.
Kudos!
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 07:11 ب.ظ
We stumbled over here different web address and thought I might
as well check things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to finding out about your web page yet again.
سه شنبه 10 دی 1392 10:23 ق.ظ
خیلی مفیده ممنون
kian
چهارشنبه 6 آذر 1392 12:30 ب.ظ
عالی بود خسته نباشین
سه شنبه 18 تیر 1392 08:34 ق.ظ
بسیار عالی بود
ali
دوشنبه 10 آبان 1389 11:07 ق.ظ
سلام خسته نباشید دست شما درد نکند برای وبلاگ قشنگ و آموزنده تون
یکشنبه 21 شهریور 1389 12:14 ب.ظ
احمق
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر